Bugungi kunga qadar Toshkent viloyati Qibray tumanida qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatuvchi “Rahnamo servis” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Uyushmaga a’zo bo‘lgan korxona tomonidan amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Mazkur loyiha doirasida Qibray tumanida yashovchi 172 ming 300 nafar aholi tomonidan hosil bo‘lgan chiqindilar saralanib, ular tarkibidagi ikkilamchi chiqindilar piroliz yo‘li bilan ajratilib, utilizatsiya qilinmoqda.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, maishiy chiqindilarning morfologik tarkibi: oziq-ovqat chiqindilari 9 foiz, qog‘oz 4 foiz, polimer 6 foiz, shisha 5 foiz, metall 1 foiz, to‘qimachilik 2 foiz, yog‘och 0,5 foiz, tibbiy chiqindilar, akkumulyatorlar, akkumulyatorlar. . lampalar 0,5 foiz, qolganlari esa 32 foiz.
Raqamlarda ko'rinadigan bo'lsak, Qibray viloyatida yiliga o'rtacha 47,2 ming tonna maishiy chiqindilarni saralashda ikkilamchi mahsulotlarning qariyb 50 foizi ishlab chiqariladi.
Uyushma Qibray viloyatida xizmat ko‘rsatuvchi “Rahnamo servis” mas’uliyati cheklangan jamiyati hududida qattiq maishiy chiqindilarni piroliz yo‘li bilan utilizatsiya qilish loyihasini amalga oshirishni rejalashtirgan.
Piroliz usuli kislorodsiz harorat ta'sirida chiqindilarning qaytarilmas kimyoviy o'zgarishidan iborat. Moddaga termal ta'sir qilish darajasiga ko'ra, piroliz past haroratli pirolizga - 900 ° C gacha - va yuqori haroratli pirolizga - 900 ° C dan yuqori bo'linadi. Haroratning ko'tarilishi hosil bo'lgan gaz miqdorining oshishiga va suyuq va qattiq mahsulotlarning chiqishining pasayishiga olib keladi. Chiqindilarni gazlashtirish yuqori haroratli piroliz jarayonida sodir bo'ladi. Ushbu usulning texnologik sxemasi keyinchalik bug ', issiq suv va elektr energiyasini ishlab chiqarish uchun biologik komponentdan sintez gazining ikkilamchi qoldiqlarini ishlab chiqarishni nazarda tutadi. U shinalar, plastmassalar, ishlatilgan yog'lar, loy kabi yo'q qilish qiyin bo'lgan chiqindilarni qayta ishlash uchun ishlatilishi mumkin. Pirolizdan keyin biologik faol moddalar qolmaydi, shuning uchun chiqindilarni er ostida saqlash tabiiy muhitga zarar etkazmaydi. Olingan kul yuqori zichlikka ega, bu esa er osti omboriga yuboriladigan chiqindilar miqdorini sezilarli darajada kamaytiradi. Piroliz jarayonida og'ir metallar qayta tiklanmaydi. Usulning afzalliklari orasida hosil bo'lgan mahsulotlarni saqlash va tashish qulayligi, shuningdek, uskunaning kam energiya iste'moli kiradi.

На сегодняшний день его планируется реализовать обществом с ограниченной ответственностью «Рахнамо сервис», которое является членом Ассоциации и оказывает услуги по вывозу твердых бытовых отходов в Кибрайском районе Ташкентской области.
В рамках данного проекта сортируются отходы, образующиеся у 172 300 жителей Кибрайского района, а содержащиеся в отходах вторичные отходы отделяются и утилизируются методом пиролиза.
По результатам исследования морфологический состав бытовых отходов: пищевые отходы 9 процентов, бумага 4 процента, полимер 6 процентов, стекло 5 процентов, металл 1 процент, текстиль 2 процента, древесина 0,5 процента, медицинские отходы, батарейки, батарейки. лампы 0,5 процента, а остальные 32 процента.
Если цифры показывают, то при сортировке 47,2 тыс. тонн бытовых отходов, образующихся в среднем за год в Кибрайском районе, будет производиться около 50% вторичной продукции.
Ассоциация планирует реализовать проект утилизации твердых бытовых отходов методом пиролиза на территории ООО «Рахнамо сервис», оказывающего услуги в Кибрайском районе.
Метод пиролиза заключается в необратимом химическом изменении отходов под действием бескислородной температуры. По степени термического воздействия на вещество пиролиз делят на низкотемпературный пиролиз — до 900°С — и высокотемпературный пиролиз — выше 900°С. Повышение температуры приводит к увеличению количества образующегося газа и снижению выхода жидких и твердых продуктов. Газификация отходов происходит при высокотемпературном пиролизе. Технологическая схема этого способа предусматривает получение вторичных остатков синтез-газа из биологической составляющей для последующего производства пара, горячей воды и электроэнергии. Составной частью продуктов высокотемпературного пиролиза являются твердые вещества в виде шлака, то есть остатки, не поддающиеся пиролизу. Преимуществом этого метода по сравнению с прямым сжиганием отходов является его эффективность с точки зрения предотвращения загрязнения окружающей среды. Его можно использовать для переработки отходов, которые трудно утилизировать, таких как шины, пластмассы, отработанные масла, шлам. После пиролиза не остается биологически активных веществ, поэтому хранение отходов под землей не наносит вреда природной среде. Образующаяся зола имеет высокую плотность, что значительно снижает объем отходов, направляемых в подземные хранилища. Тяжелые металлы не восстанавливаются при пиролизе. К преимуществам метода можно отнести простоту хранения и транспортировки получаемой продукции, а также малую энергоемкость оборудования.